אודותינו

אודותינו

בית הספר הישראלי לקרקס, אשר שוכן במבנה בית העם בכפר יהושע שבעמק יזרעאל, מכשיר מאז שנת 2002 ילדים, בני נוער ומבוגרים במקצועות הקרקס. בהתאם למגמה העולמית, השולטת בעולם הקרקס בעשורים האחרונים, קרקס כפר יהושע מתמקד במיומנויות הגוף האנושי, ובפיתוח הצד האומנותי שלהן, ללא שימוש בבעלי חיים.
בית הספר מציע מגוון רחב של חוגים המתקיימים על בסיס שבועי לאורך שנת הלימודים, ובנוסף מקיים סדנאות ופעילויות למסגרות חינוכיות ולגופים פרטיים –באופן חד פעמי או מתמשך.

גולת הכותרת של בית הספר היא להקת הנוער הייצוגית אשר מונה כ-15 משתתפים מגיל 13 ומעלה. חברי הלהקה מתאמנים בקביעות שלוש פעמים בשבוע, מתמקצעים ברמה הטכנית, רוכשים כלים אמנותיים ויצירתיים, ומופיעים הן על במת הקרקס והן מחוצה לו – בפסטיבלים ואירועים קהילתיים ברחבי הארץ.
אירועי "שבת בקרקס" הנערכים בחודשי הקיץ, מושכים אל בית העם בכפר יהושע קהל רב מכל רחבי הארץ, אשר נהנים מסדנאות קרקס מגוונות וממופע מרהיב בביצוע הלהקה הייצוגית.

צוות הקרקס רואה חשיבות גדולה בשילוב תושבי עמק יזרעאל בכלל וכפר יהושע בפרט במערך הפעילות השוטפת, כחלק מהשתלבותו בנוף המקומי ומתוך כוונה לבנות קהילה פעילה ויוצרת.
מיומו הראשון מקיים הקרקס פעילות חינוכית וחברתית בקרב נוער בסיכון, וכן משתף פעולה עם מוסדות חינוך וקרקסים במגזר הערבי; הקרקס גם פתח את דלתו לתלמידי החינוך המיוחד, מתוך אמונה כי תחומי פעילותו השונים אינם מתמקדים רק בבידור לשמו אלא יש בהם כדי לשמש ככלי טיפולי אפקטיבי ורב משמעות.

בית הספר הישראלי לקרקס פועל תחת "העמותה לקידום מיומנויות הקרקס בישראל" (מלכ"ר), וזוכה להכרה של מועצת עמק יזרעאל אשר שותפה ותומכת בפועלו של בית הספר, לטובת תושבי המועצה.
בית הספר חבר בארגון "קראוון" – אשר מאגד קרקסים קהילתיים ברחבי אירופה ומפתח קשרים בינלאומיים ושיתופי פעולה הדדיים.

קצת על ההיסטוריה שלנו

"בית הספר הישראלי לקרקס" הוקם בקרית טבעון בשנת 2000 בידי דייוויד ברי, יליד אוסטרליה ומייסד קבוצת הנוער "מימוס" לתיאטרון רחוב, שפעלה במתנ"ס קריית טבעון והופיעה מאז 1995 בהצלחה מרובה בפסטיבלים שונים בארץ ובעולם.

בשנת 2002 נוסדה "העמותה לקידום מיומנויות הקרקס בישראל" (מלכ"ר), ששמה לה למטרה להפוך את בית הספר לקרקס למרכז מקצועי לאימון והכשרת צעירים בצפון הארץ. דייוויד לקח על עצמו את תפקיד המנהל האמנותי, וחניתה הנדלמן-ברי כיהנה כמנכל"ית העמותה. בספטמבר של אותה שנה, במאמץ משותף של תלמידים והוריהם, שופץ מבנה בית העם הישן בכפר יהושע ונעשה למקום מושבו הקבוע של הקרקס.

בשנת 2012 פרשו דייוויד וחניתה מניהול הקרקס והשאירו אותו בידיו של הדור הצעיר.

דייוויד ברי

חזון בית הספר שלנו

חזון הקרקס כפי שנוסח ע"י דיוויד, חניתה, צוות המורים וחברי העמותה: 

  • בית הספר הישראלי לקרקס שם לעצמו למטרה להכשיר ילדים ובני נוער במיומנות הקרקס ולקדם את מקצועות הקרקס בישראל כתחום אמנות מוכר ובעל ערך.
  • בית הספר הישראלי לקרקס מבקש לתת מענה לצרכים חברתיים וקהילתיים ולשמש כמקום מפגש תרבותי המשרת קהילה רחבה ככל האפשר.
  • מתוך הכרה באיכויות התרפויטיות של מיומנויות הקרקס, אנו מבקשים לתמוך ככל האפשר בקבוצות חלשות באוכלוסייה ופועלים בשיתוף פעולה מלא עם מוסדות חינוך שונים ובהם בתי ספר ופנימיות לנוער בסיכון.
  • בשל אופייה הקבוצתי של עבודת הקרקס, אנו דוגלים בפעילות משולבת של יהודים וערבים במטרה לייצר בסיס רחב של אמון, הכרה והדדיות. רק מתוך היכרות משותפת ותמיכה הדדית, אנו מאמינים, נלמד לדבר בשפת הסובלנות בין העמים.
  • כדיירים בבית העם של כפר יהושע, אנו פועלים לשלב את תושבי הכפר בפעילותנו ומבקשים לשמש מקור גאווה לכפר כולו, מתוך אמונה כי הקשר עם המקום והחברה עומד בתשתית כל פעילות תרבותית בעלת ערך.

הצוות המקצועי שלנו

הנהלת בית הספר לקרקס

עפרה הלפרן

מנכ"לית העמותה

סמדר ג'קסון בויום

מנהלת אומנותית

צוות מורי הקרקס

סמדר ג'קסון בויום

התעמלות קרקע, אקרובלאנס

ינאי לב אור

אקרובאלאנס

זיו בר

ג'אגלינג

עינב גיל

אקרובטיקה אווירית

איריס תיכון

אקרובטיקה אווירית

יעל חלפון

אקרובטיקה אווירית

ניר רוזמן

התעמלות קרקע

גיל בכר

תיאטרון פיזי

הדר בן מאיר

מחול